Przejdź do głównej zawartości

Gminy powalczą o Twój podatek. Sprawadź dlaczego



Rozpoczyna się ostatni miesiąc na rozliczenia podatku PIT z Urzędem Skarbowym. Dla samorządów to ostatnie tygodnie na zachęcanie podatników do rozliczenia się w gminie miejsca zamieszkania. Miasto stołeczne Warszawa, gdzie mieszka ogromny odsetek osób niezameldowanych, od lat walczy o "zbłąkanych" podatników. Podobne kampanie prowadzą inne miasta, namawiając do rozliczenia się w miejscowym urzędzie.


Nietrudno domyślić się, dlaczego gminom tak zależy na deklaracjach podatników. Gminy i inne jednostki samorządu terytorialnego działają dzięki tak zwanym dochodom własnym, subwencjom i dotacjom. Podatek od osób fizycznych (PIT) stanowi solidna część tych pierwszych. Zgodnie z ustawą, gmina ma prawo do prawie 40 proc. podatków od osób zamieszkałych na jej terenie. Zamieszkałych, a nie zameldowanych. Czyli teoretycznie to podatnik może wybrać, czy woli rozliczyć się z urzędem skarbowym w gminie, w której rzeczywiście mieszka, czy w innej gminie, np. w której jest zameldowany. Dlatego wymagana jest aktywność ze strony podatników. 


Pozostałe 60 proc. wpływu z PIT zasilą budżet państwa. Dla powiatu jest to 10 proc., a dla do wojewódzkiego budżetu trafi tylko 1,6 proc. z podatków. (za: Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego). 


W 2017 roku m.st. Warszawa dysponowało budżetem o łącznej wartości prawie 12 mld złotych, z czego ponad 5 mld pochodziło z PIT-u. Dla porównania gminy mają też prawo do udziału w podatku dochodowym od osób prawnych, czyli od firm i z tego tytułu Warszawa wzbogaciła się o ponad 700 mln zł. Widać dysproporcję w tych wartościach, która pozwala zrozumieć, dlaczego samorządom tak bardzo zależy akurat na podatkach osób fizycznych. Warto pamiętać, że PIT deklarują nie tylko osoby fizyczne, ale też przedsiębiorcy (jednoosobowa działalność gospodarcza), dlatego sumy trafiające do budżetu dzięki temu podatkowi mogą być ogromne. 


Przygotowałam krótką tabelkę obrazująca powyższe dane dla m.st. Warszawy za 2017 r.:




Dla całej Polski są to już niewyobrażalne liczby, ale widać, że udziały w PIT stanowią ok. 1/3 wszystkich dochodów gmin:



*opracowanie własne na podstawie danych GUS


Na zachętę gminy obiecują, że pieniądze z podatków zostaną przeznaczone na transport, szkoły, infrastrukturę, itp. 


Jak się rozliczyć? 



No dobrze, skoro już zdecydujemy się rozliczyć PIT w miejscu zamieszkania, co możemy zrobić? Jeżeli korzystamy z nowości, jaką jest e-PIT, którego przygotowali dla nas urzędnicy, wystarczy wprowadzić małą korektę w okienku B1, gdzie powinniśmy wpisać adres miejsca zamieszkania. Na tej podstawie ustalamy właściwy urząd skarbowy, do którego składamy deklarację. Jeżeli rozliczamy się elektronicznie, wypełniamy deklarację sami, a reszta jest identyczna - wpisujemy nazwę wybranego urzędu w okienku "DANE PODATNIKA". Identycznie, jeżeli składamy papierową deklarację.


Przykład dla podatników chcących rozliczyć się w Warszawie. 



Dzięki temu, zasilimy budżet wybranej gminy, co automatycznie zasili budżet powiatu i województwa, na terenie których ta gmina leży.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Opodatkowanie księży. Jakie podatki płacą duchowni?

Osoby fizyczne zazwyczaj płacą podatek, który uzależniony jest od wysokości ich przychodów. Kwota takiego procentowego podatku maleje bądź rośnie wraz z naszym wynagrodzeniem. W przypadku księży, a dokładniej duchownych, sprawa wygląda inaczej. Dlaczego? Otóż duchowni dostają "wynagrodzenie" za pełnione przez nich usługi, jak, np. wizyta duszpasterska czy udzielanie niektórych sakramentów. Udokumentowanie ich byłoby niezwykle trudne. Ksiądz "po kolędzie" nie wystawia rachunku do swojej usługi, a pieniądze, które otrzymuje od parafian nie podlegają żadnej innej dokumentacji. Żeby księża nie musieli skupiać się na biurokracji, ustawodawca zgodził się, by płacili podatek w stałej kwocie. Celem tego wpisu nie jest oczywiście ocena, czy jest to słuszne rozwiązanie.  Jakie obowiązki mają księża i inne osoby duchowne wobec fiskusa? Przede wszystkim muszą odprowadzić podatek w wysokości ustalonej przez naczelnika urzędu skarbowego.   Co warto wiedzieć, jego wy

1 procent podatku. O co właściwie chodzi?

Na półmetku przed 30 kwietnia,  pozostajemy  w  temacie  rozliczenia  podatku  dochodowego  od  osób  fizycznych. Już od kilku lat możemy w Polsce przekazać 1 procent naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Praktyka przyjęła się na tyle, że pewnie przestaliśmy się zastanawiać, skąd ten mechanizm się w ogóle wziął. No to po kolei... Status OPP może uzyskać podmiot, jeżeli prowadzi działalność społecznie użyteczną, np.  w  dziedzinie   pomocy  społecznej,  na  rzecz  integracji  cudzoziemców,  nauki,  itp.  (art  art 4.1  ustawy  o  działalności pożytku  publicznego  i  wolontariacie). Możliwość  przekazania  1  proc.  dla  OPP pojawiła  się  w  Polsce  w  2004  roku  dzięki ustawie,  która  reguluje  działanie  tych  organizacji.  Na  kilka  lat  wcześniej,  taki  mechanizm  został  wprowadzony  w  innych  europejskich  krajach,  np.  w Hiszpanii  i  Włoszech  na  rzecz  kościołów, a na Węgrzech  Słowacji,  Rumunii  na  rzecz  sz